• 1
  • 2
środa, 06 lipiec 2022 09:43

Jak szybko i skutecznie rozmrozić lodówkę? Podpowiadamy!

Napisane przez RED

Rozmrażanie lodówki to obowiązek, który najczęściej odkładamy na bliżej nieokreślony termin. Jednak do czasu. Gdy na ścianach urządzenia osadziła się już gruba warstwa szronu i lodu, sytuacja ta zmusza nas do podjęcia zdecydowanych działań. Gdy roztacza się już przed Tobą mroczna wizja poświęcania całego dnia na rozmrażanie lodówki, ten artykuł Cię zaskoczy. Dzięki przedstawionym poniżej sposobom konieczność rozmrożenia lodówki nie będzie spędzała Ci już snu z powiek, a zaoszczędzony czas wykorzystasz na przyjemności.

Porządek

Współczesne lodówki wymagają odmrażania średnio 1–2 razy do roku. Najlepiej czynność tę zaplanować w okresie zimowym lub gdy większość domowników jest na wakacjach. Dlaczego? Podstawowym problemem związanym z rozmrażaniem jest przechowanie żywności znajdującej się w środku. Zanim zaczniesz rozmrażać lodówkę, powinieneś całkowicie ją opróżnić. Co zrobić z zamrożonym jedzeniem? Można wystawić je na zewnątrz, gdy temperatura jest w okolicy 0°C, zawinąć w papier, obłożyć kostkami lodu lub wyprawić przyjęcie. Jest to doskonały moment na gruntowny remanent i porządki.

Zabezpieczenie podłogi

Nawet najpiękniejsza aranżacja kuchenna nie będzie wyglądała estetycznie z uszkodzoną podłogą, dlatego umieść zawczasu ścierki oraz stare ręczniki pod lodówką. Zabezpieczą one podłoże przed roztapiającym się szronem i lodem. Aby zapobiec zalaniu, dobrym sposobem jest zbieranie wody na bieżąco i pozbywanie się nadmiaru lodu poprzez wycieranie ścianek delikatną gąbką lub szmatką.

Rozmrażanie czas zacząć

Czynności zasadnicze rozpoczynamy od przekręcenia pokrętła od temperatury na 0°C i odłączenia lodówki od sieci zasilającej. Następnie opróżniamy wszystkie komory i zostawiamy otwarte drzwi, aby lód mógł powoli się roztapiać. Wyjmujemy też wszystkie ruchome elementy lodówki takie jak półki i pojemniki. Myjemy je pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i starannie wycieramy.

42 01

Gorąca woda

Często stosowanym sposobem w celu przyspieszenia procesu rozmrażania jest wprowadzenie ciepłego elementu do wnętrza urządzenia. Umieszczając w środku miskę z gorącą wodą, warstwy lodu stopią się w krótszym czasie, a poluzowane fragmenty zmarzniętej pokrywy, które osadziły się na bocznych panelach, będą łatwiejsze do usunięcia. Pamiętaj przy tym o nieszorowaniu i niepodważaniu lodu ostrymi przedmiotami. Czynności należy wykonywać dokładnie oraz delikatnie, by nie zarysować powierzchni lub nie uszkodzić jakiegoś elementu. Drzwiczki powinny pozostać uchylone, w przeciwnym razie doprowadzimy do awarii chłodziarki. Ze sposobu tego należy korzystać ostrożnie i z umiarem, ponieważ zbyt duża i nagła zmiana temperatury może zakłócić pracę urządzenia.

Udrożnienie odpływu

Prace porządkowe można znacznie przyspieszyć, sprawdzając, czy odpływ w lodówce jest drożny i woda będzie mogła swobodnie nim spływać. Gromadząca się ciecz może bowiem nie tylko opóźniać rozmrażanie, ale być źródłem nieprzyjemnych zapachów oraz bakterii. Do udrożniania służą specjalne przetykacze dołączane do lodówki przez producenta. Można je również zakupić osobno w sklepie ze sprzętem AGD.

Środki ostrożności

Warto na koniec wyraźnie zaznaczyć, jakie czynności są surowo zabronione w trakcie rozmrażania lodówki:

  • nie polewamy ścianek w lodówce ciepłą wodą,
  • nie dmuchamy ciepłym powietrzem,
  • nie skrobiemy ścianek ostrymi nożykami,
  • nie usuwamy na siłę przymarzniętych warstw czy produktów,
  • z włączeniem lodówki czekamy, aż chłodziarka będzie zupełnie sucha.

42 02

Końcowe mycie

Ostatnim krokiem jest dokładne umycie lodówki. Należy wysprzątać wszystkie okruchy i resztki jedzenia, plamy oraz zacieki. Myjemy drzwiczki, obudowę wewnątrz i na zewnątrz delikatnym detergentem lub roztworem octu. Dodatkowo warto uszczelki przetrzeć gliceryną, by zabezpieczyć je przed pękaniem. Pamiętajmy o odkurzeniu agregatu delikatną końcówką.

42 03

Lodówki z systemem no frost

Najlepszą inwestycją jest jednak zakup nowoczesnej lodówki z systemem bezszronowym. Funkcja no frost powoduje, że urządzenie nie wymaga rozmrażania. Temperatura oraz stopień wilgoci wewnątrz są kontrolowane, co zapobiega osadzaniu się szronu, poprawia efektywność pracy urządzenia i bezpieczeństwo przechowywania żywności. Wiele ciekawych aranżacji w kuchni z nowoczesnymi lodówkami można podejrzeć na stronie AboutDecor.

Szybkie rozmrażanie lodówki nie jest czynnością trudną, ale wymaga odpowiedniego zaplanowania i ostrożności. Dzięki powyższym radom urządzenie będzie cieszyło nienagannym wyglądem i niezawodnością przez długie lata.

42 04

Gruby Benek