• 1
  • 2
wtorek, 12 lipiec 2022 09:49

Wybierz trawę odpowiednią dla Twojego ogrodu

Napisane przez RED

Niektórym nie zależy na tym, aby stać się posiadaczami ogrodu wypełnionego po brzegi rozkwitającymi kwiatami. Jest wiele takich osób, które kładą nacisk na to, aby stać się posiadaczami tylko i wyłącznie zielonego trawnika. Niezależnie od tego, czy ktoś postawi na samodzielny trawnik, czy na wersję mieszaną, z uwagą należy podejść do wyboru mieszanki traw. Która z dostępnych opcji będzie najlepsza?

Zadbany trawnik przy domu

Nie można w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie, która z dostępnych opcji będzie najlepsza. Wszystko bowiem zależne jest od tego, z jakim dokładnie rodzajem gleby ma się do czynienia. Pod uwagę należy również wziąć nasłonecznienie, czy też umiejscowienie względem stron świata. Amatorzy-ogrodnicy będą mieli nie lada dylemat do rozwiązania. Może więc warto poprosić o wsparcie fachowca, który pomoże określić m.in. z jakim współczynnikiem pH ma się do czynienia? Ktoś stwierdzi, że trawa to trawa i zbędne są takie zabiegi. Błąd! Efekty takiego właśnie myślenia widać pod postacią łysych placków ziemi, jakie występują w wielu miejscach. Właśnie tam, gdzie miała niby wyrosnąć "zwykła" trawa.

Dopasowana mieszanka traw

Do wyboru są różne mieszanki traw. Warto również uwzględnić m.in. to jak będzie korzystało się z danego trawnika. Tzn. czy będzie to miejsce przeznaczone do uprawiania aktywności sportowej, czy też wręcz przeciwnie.

Mieszanki uniwersalne

Jeżeli ktoś miałby w skrócie opisać te nasiona, to może śmiało powiedzieć, że są one przeznaczone do miejsc, gdzie robi się wszystko. Leżakuje, gra w piłkę, ze spokojem spaceruje z książką w ręce. Trzeba jednak uważać z ilością uprawianej aktywności fizycznej na niej. Dzięki takiej mieszance można dorobić się trawnika miękkiego, ale żywotnego. Odpornego, który będzie dobrą propozycją na sam początek. W szczególności, jeżeli ktoś jest dopiero na etapie zakładania go.

trawnik1

Mieszanki sportowe

Trawa sportowa nazywana jest również użytkową lub zamiennie - rekreacyjną. Specjaliści od dbania o tereny zielone polecają ją do miejsc, gdzie na ogród wypuszczane są systematycznie domowe czworonogi. Warto również o niej pomyśleć, jeżeli w domu są małe dzieci, czy też miłośnicy uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. To nasiona, które gwarantują szybki wzrost. Sam trawnik będzie wykazywał się wysoką odpornością na zadeptanie. Warto pomyśleć o tym, aby takie nasiona wysiać tylko w jednym miejscu - w tej części, gdzie uprawiane będą wszelkiego rodzaju aktywności przez domowników.

Ozdobne mieszanki traw

Idealna propozycja dla osób, chcących uzyskać niesamowity efekt dekoracyjny. Tego typu trawnik często porównuje się do niezwykle pięknych i zadbanych ogrodów angielskich. Występuje w jednolitym kolorze ciemnozielonym. Należy unikać sadzania jej w miejscach, gdzie panuje wzmożony ruch. Warto posadzić ją w okolicach naturalnych żywopłotów.

Mieszanki łąkowe

To ten rodzaj traw, który gwarantuje również wzrost kwiatów, jakie właśnie z łąkami są kojarzone. Wszystko przez to, że w opakowaniu znajdują się nie tylko mieszanki nasion traw, ale także kwiatów. Tego typu trawnik warto wykonać w pobliżu kwietnych rabatek. Całość będzie stanowić doskonałe zestawienie. Trzeba jednak pamiętać o tym, ze jest to ta mieszanka traw, która musi zostać wysiana raz do roku. Jest to spowodowane obecnością innych nasion w opakowaniu.

W sklepach można otrzymać także inne mieszanki, jak chociażby trawniki renowacyjne, trawniki do terenów nasłonecznionych, trawniki do terenów zacienionych. Każda osoba ma szansę na to, aby stworzyć wymarzony trawnik.

Gruby Benek