• 1
  • 2
środa, 27 lipiec 2022 08:50

Jaką szkołę wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Napisane przez RED

Dziecko spędza w szkole średnio 1/3 swojego życia. Oferta placówek, zwłaszcza w tych czasach, jest niezwykle bogata. Którą więc wybrać, aby zapewnić dziecku jak najlepszy start w przyszłość? Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

1.    Kadra nauczycielska 

Jest to jedna z najważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej placówki. To bowiem od zaangażowania i wiedzy nauczycieli zależy poziom kształcenia w danej szkole. Kadra nauczycielska również tworzy atmosferę miejsca. 

Zazwyczaj to najmłodsze dzieci traktują nauczycieli jako wzorzec zachowań i postaw. Ważne by posiadali ciekawe metody aktywizujące uczniów. Warto więc dobrze przyjrzeć się kadrze na nauczycielskiej i zasięgnąć w  tej sprawie opinii innych rodziców.

2.    Lokalizacja

Lokalizacja szkoły jest czynnikiem o dużym znaczeniu. Nikt z nas nie lubi stać w korkach, a podroż przez miasto w godzinach szczytu, by zawieźć i odebrać dziecko, to prawdziwa udręka, zarówno dla dziecka, jak i dorosłego. Jeśli chcemy tego uniknąć, warto wybrać szkołę, która znajduje się blisko domu. 

Takie rozwiązanie jest dobre z kilku względów. Po pierwsze, pozwala rodzicom zaoszczędzić sporo czasu związanego z zawożeniem i odbieraniem dziecka z placówki. W dodatku, gdy dziecko podrośnie, będzie mogło samodzielnie pokonywać dystans dzielący dom i szkołę. 

Po drugie, wybierając obiekt w bliskiej lokalizacji, opiekunowie zapewniają dziecku lepszy kontakt z rówieśnikami i daje mu szansę na podtrzymanie więzów z innymi dziećmi z podwórka. Dzięki temu pociecha o wiele lepiej znosi szkolny rygor i szybciej dostosowuje się do nowej rzeczywistości. 

3.    Zajęcia dodatkowe

Wybierając szkołę dla dziecka, warto przyjrzeć się także zajęciom pozalekcyjnym. Im bogatsza jest oferta, tym więcej szans uczeń ma na rozwijanie swoich zainteresowań i pogłębianie pasji. Musimy pamiętać też o tym, że nie warto jednak rzucać na barki naszej pociechy zbyt wielu aktywności po zajęciach w szkole. 

4.    Bogate zaplecze 

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest bogate zaplecze. Wystarczająca ilość sal, świetlica z , pracownia komputerowa, hala gimnastyczna, zadbany plac zabaw i boisko, odpowiednio wyposażona kuchnia i stołówka, dostosowane łazienki do zmieniających się potrzeb dzieci czy też gabinet pielęgniarki – to wszystko powinno znaleźć się w dobrze prosperującej szkole. Obecnie nawet szkoły publiczne oferują bogate wyposażenie. 

5.    Ranking szkoły 

W Internecie można znaleźć rodzaje rankingów szkół. Są one publikowane przez różne instytucje i często opierają się na wynikach, jakie uczniowie otrzymują z egzaminów końcowych. Wysoka pozycja w rankingu nie zawsze jednak w pełni oddaje poziom kształcenia placówki. Nic nie mówi nam także o atmosferze, jaka w niej panuje. 

Zdarza się często, że w prestiżowych i znajdujących się na szczycie notowań placówkach presja na osiąganie wysokich wyników jest bardzo duża. Nie każde dziecko w takich warunkach będzie czuć się odpowiednio. 

Rankingi szkół warto więc traktować jako podpowiedź, a nie najważniejsze kryterium, na podstawie którego podejmiemy jedną z ważniejszych decyzji. 

Gruby Benek