• 1
  • 2
poniedziałek, 01 sierpień 2022 18:27

Przygotowanie książki do druku – o czym pamiętać?

Napisane przez RED

Choć czasy się zmieniają, nie zmienia się poczucie, że wydanie książki to coś ważnego, a nawet nobilitującego. W związku z tym wiele osób ma marzenie, aby taką publikację napisać i wydać. Współcześnie jest to o tyle prostsze, że możemy to zrobić w pełni samodzielnie, bez zastanawiania się, czy któreś wydawnictwo przygarnie nas pod swoje skrzydła. Co jednak trzeba wiedzieć o tym procesie? Jak przygotować taką książkę do druku? W naszym artykule przybliżamy ten temat.

Wydawnictwo czy self-publishing? 

Wydawnictwo jest uznawane za swojego rodzaju prestiż, jednak coraz więcej osób decyduje się na samodzielny druk książek. Dlaczego? Przede wszystkim w dobie internetu i mediów społecznościowych o wiele prościej jest zbudować własną społeczność i dzięki temu już na starcie wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na self-publishing, sprzedamy naszą książkę. Oczywiście wydawnictwo wiele ułatwia, nie musimy się martwić o wiele kroków do celu, jednakże jeśli wydać książkę samodzielnie, mamy taką możliwość. Jak wygląda cały proces? 

Przygotowanie tekstu

Przede wszystkim należy po pierwsze pracować nad napisanym tekstem. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy to co napisaliśmy, jest dobre, warto poprosić kogoś o przeczytanie tekstu i recenzje. Nie chodzi tutaj o sprawdzanie warstwy językowej, ale o sprawdzenie, czy tekst jest interesujący i przyciągający. Następnie musimy sprawić, by był on jak najbardziej bezbłędny, tym samym konieczna jest redakcja i korekta (a najlepiej dwie korekty). To bardzo ważne, ponieważ czytelnik sięgający po książkę, liczy na nasz profesjonalizm. Dlatego należy sprawdzić publikację nie tylko pod względem językowym, lecz także merytorycznym. 

Przed drukiem

Jeśli korekta i redakcja już za nami, kolejnym krokiem będzie przygotowanie książki do druku. Jest to czas na jej skład, zamówienie ilustracji, zdjęć, okładki. Po składzie dobrze jest także oddać książkę do ostatniej korekty, w tym przypadku już częściej czysto typograficznej. 

Ustalenia z drukarnią

Książka jest gotowa, czas na najważniejsze ustalenia. Z drukarnią należy ustalić wszystko, co niezbędne w druku – rodzaj papieru, nakład, format, rodzaj druku, czy grzbiet będzie szyty, czy klejony, czy decydujemy się na twardą, czy miękką oprawę. Te wszystkie szczegóły sprawią, że książka będzie wyglądała dokładnie tak, jak to sobie wymarzyliśmy. 

Na tym etapie warto zacząć już zaawansowaną kampanię reklamową i marketingową, aby informacja o niej dotarła do jak największej grupy klientów.

Gruby Benek