• 1
  • 2
czwartek, 04 sierpień 2022 15:54

Pomysłowe sposoby na osłonięcie balkonu i większą prywatność

Napisane przez RED

Chcąc zwiększyć poczucie intymności na własnym balkonie lub osłonić się, lub swe rośliny przed słońcem czy wiatrem, warto wiedzieć jakie osłony na taras czy balkon należy wybrać. W domach lub mieszkaniach wyposażonych w balkon bądź taras istnieje możliwość spędzenia wolnego czasu i odprężenia się na świeżym powietrzu, zwłaszcza podczas pięknej, słonecznej pogody.

Niestety na zdecydowanej większości balkonów nie można liczyć na prywatność czy jakąkolwiek osłonę przed słońcem, bądź wiatrem. Odpowiedzią na ten problem są osłony tarasowe.

Osłony balkonowe dzielą się przede wszystkim pod względem materiałów, z jakich zostały wykonane. Podział ten jest bardzo prosty, a osłony dzieli się na te z materiałów naturalnych i sztucznych.

Osłony na taras i balkon z materiałów naturalnych

Chcąc osłonić taras przesłonami z tworzyw naturalnych, wybrać trzeba pomiędzy osłonami wiklinowymi, trzcinowymi, bambusowymi lub tymi wykonanymi z drewnianych deszczułek.

Naturalne osłony tarasowe są z reguły sprzedawane w formie wygodnych arkuszy. Dzięki temu łatwo przyciąć je lub dopasować do wymiarów balkonu. Kolejną zaletą tego typu materiałów jest cena. Najczęściej są to bardzo tanie osłony.

Po przemyślanym zamontowaniu idealnie sprawdzą się także jako osłona od słońca na taras lub osłona od wiatru.

Największą wadą osłon na taras wykonanych z materiałów naturalnych jest starzenie się z powodu wystawienia na czynniki atmosferyczne.

Osłony na taras i balkon z materiałów sztucznych

Wybierając osłony balkonowe wykonane z tworzyw sztucznych wybierać, można pomiędzy plastikowymi, technorattanowymi lub tymi wykonanymi z pleksi, lub PCV.

Tego typu osłony balkonowe charakteryzuje łatwość montażu. Mocuje się je za pomocą plastikowych lub metalowych zacisków, dzięki którym osłona nie zerwie się pod wpływem silnego wiatru.

Jedną z największych zalet osłon balkonowych wykonanych z tworzyw sztucznych jest przede wszystkim odporność na działanie wszelkiego rodzaju czynników atmosferycznych. Osłony tego rodzaju nie są wrażliwe na działanie promieni UV, a także kurzu czy wilgoci. Nie tracą one także estetycznego wyglądu i nie blakną z upływem czasu, a dodatkowo są wodoodporne.

Sztuczne materiały oferują także wybór poziomu transparentności dostosowanego do indywidualnych wymagań każdego klienta.

Podobnie jak w przypadku przesłon z naturalnych materiałów sztuczne przesłony można wykorzystać jako osłonę od wiatru na balkon albo osłonę od słońca.

Wadą wszelkiego rodzaju osłon tarasowych wykonanych ze sztucznych materiałów jest nieprzepuszczanie powietrza.

Dokonując wyboru zakupu osłon balkonowych, należy przede wszystkim kierować się osobistym gustem i dopasowaniem ich do wystroju własnego balkonu bądź tarasu. Praktycznie wszystkie przesłony oferują identyczne właściwości ochrony przed niechcianymi spojrzeniami przypadkowych osób, palącym słońcem, a także hulającym wiatrem.

Wybór zależy od ich estetyki, indywidualnego gusty klienta i ewentualnie zasobności portfela w przypadku ograniczonego budżetu.

Gruby Benek