• 1
  • 2
poniedziałek, 02 grudzień 2019 13:19

Podsumowanie sekcji kajakarskiej AKS Sparta

Napisała
Podsumowanie sekcji kajakarskiej AKS Sparta AKS Sparta

Końcówka roku to podsumowania . Wcześniej informowaliśmy o wynikach naszych narciarzy, a dziś podsumowanie sekcji kajakarskiej Augustowskiego Klubu Sparta.

 

Sparta i nasi kajakarze rozsławili nasz klub na najważniejszych imprezach w świecie . Klub Sparta był potęgą dzięki takim zawodnikom jak Piotr Markiewicz - dziś Wice Prezes Sparty . Adam Wysocki , który obecnie jest trenerem w Sparcie . Marek Twardowski , który po zakończeniu kariery odszedł od kajaków na chwilę aby być znakomitym komentatorem w TVP najważniejszych imprez w kajakarstwie. I nasza „ królowa kajaków ” Edyta Dzieniszewska –Kierkla, której kariera jeszcze trwa czego dowodem są tegoroczne znakomite starty. Trenerem Edyty jest Jurek Grąbczewski.

Nie można zapomnieć o trenerze dzięki któremu ww. zawodnicy osiągnęli takie wyniki . Andrzej Siemion bo o nim mowa wspiera naszych kajakarzy i zawsze można na niego liczyć. Warto też zwrócić uwagę iż zawodnicy którzy są już mastersami - byli czynni nasi seniorzy ; nie odstawili wioseł wciąż przyjemność im sprawia pływanie na wielu imprezach dzięki czemu mamy powody do dumy . I tu warto wymienić A. Wysockiego , Marcina i Karola Garbacza.

Dziś przyszłość Augustowskich „kajaków” to młodzi zawodnicy. I możemy patrzeć optymistycznie w przyszłość . Dzięki pracy A. Wysockiego i J. Grąbczewskiego nasi młodzi zawodnicy coraz częściej zajmują wysokie miejsca na najważniejszych imprezach w Polsce. I warto zapamiętać takie nazwiska jak : Mikołaj Walulik , Lukasz Barszczewski, Kacper Dubnicki , Grzegorz Trochim . Duży potencjał jest też w najmłodszej grupie dziewczyn.

Jak był dla augustowskich kajaków mijający rok ? Najlepiej o tym mówią nasi trenerzy :

Adam Wysocki
 „Zdecydowanie najlepszy z dotychczasowych sezonów w wykonaniu Grzegorza Trochima. Złoty medal na Mistrzostwach Polski na 2000 m rozgrywanych w Poznaniu,  srebrny na Długodystansowych MP na 5 km w Wolsztynie. Oraz zdecydowane zwycięstwo w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików strefy C rozgrywanych we wrześniu w Augustowie. To tylko najważniejsze osiągnięcia w tym sezonie. Niezwykle okazały dorobek w tak młodym wieku.  Złoto dwójki Mikołaj Walulik i Łukasz Barszczewski na dystansie 500 m. Nasi juniorzy każdego roku dorzucają kolejne medale do swojej kolekcji. W startach na jedynkach zajmowali miejsca tuż za podium. Mikołaj na 500 był czwarty, Łukasz na 1000 piąty. Za nimi pierwsze powołania do kadry juniorów. W pełni zasłużone.
            Bardzo fajnie rozpoczyna się przygoda ze sportem najmłodszej grupy Młodziczek. W debiucie w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików strefy C dziewczyny jako najmłodszy rocznik wywalczyły medal brązowy i zajmując wiele punktowych miejsc znacząco przyczyniły się do pierwszego miejsca w klasyfikacji punktowej i nowego rekordu punktowego klubu. W przyszłym roku będą po raz pierwszy startowały w zawodach Mistrzostw Polski. Apetyty są olbrzymie.
            Warto też wspomnieć o sukcesie Faustyny Skorupy, która co prawda w tym sezonie reprezentowała barwy klubu Dojlidy Białystok, ale na co dzień, od samego początku kariery trenuje Augustowie. Wypożyczenie do zaprzyjaźnionego klubu podyktowane było chęcią startu w dwójce z Karoliną Karolczuk. Okazało się to świetnym rozwiązaniem ponieważ dziewczyny podczas Mistrzostw Polski Juniorów wywalczyły brązowy medal, który należy uznać za duży sukces. „

Z kolei Jurek Grąbczewski stwierdził:
„Rok 2019 uważam za udany zawsze mogło być lepiej jest trochę niedosytu z występów Edyty Dzieniszewskiej Kierkla złapała kontuzje na Mistrzostwach Polski w Poznaniu w pierwszym finale na 1000 m była pierwsza  ale najważniejszy był start na 500 m gdzie wystartowała ale ból uniemożliwił jej pojechać na 100 procent. Ostatecznie zajęła 4 miejsce przegrywając 0.02 s. Młodsi zawodnicy  Łukasz Barszczewski zdobywając zloty medal w dwójce jak również piąte miejsce na jedynce stanęli na wysokości zadania. Młodzicy     i dzieci startowali na swoim poziome zajmując czołowe lokaty jednak ja jako trener zawsze chciałbym żeby wyniki były jeszcze lepsze. Nie umiem spoczywać na laurach „

 

Źródło: AKS Sparta

 

Gruby Benek