• 1
  • 2
wtorek, 27 lipiec 2021 13:51

Augustowscy zawodnicy z medalami w Mistrzostwach Świata Kettlebell [ZDJĘCIA]

Napisała
Klub sportowy Bracia Jaćwieży z Augustowa Klub sportowy Bracia Jaćwieży z Augustowa

W dniach 16-18 lipca odbyły się Mistrzostwa Świata Kettlebell Sport WKSF we Włoszech w mieście Vanzaghello. W zawodach wzięło udział 145 zawodników z 13 krajów. Polskę reprezentowało pięciu zawodników z Augustowa, którzy wywalczyli złote, srebrne oraz brązowe medale. Postanowiliśmy dowiedzieć się więcej na temat zawodów. Opowiedział nam o nich trener augustowskiego klubu.

Mistrzostwa Świata Kettlebell Sport WKSF odbyły się w dniach 16-18 lipca 2021 roku we włoskim mieście Vanzaghello. W zawodach startowało łącznie 145 zawodników z 13 krajów. Polskę oraz Klub sportowy Bracia Jaćwieży z Augustowa reprezentowało 5 zawodników: Mateusz Muczyński, Emil Korżyński, Andrzej Wasilewski oraz dwóch juniorów: Julita Piekarska i Filip Bacharewicz. Polska podczas 3 dni rywalizacji zdobyła aż 18 medali, w tym 5 medali augustowskich zawodników.

  • Mateusz Muczyński – złoty medal w konkurencji rwanie oraz srebrny w długim cyklu,
  • Emil Korżyński – brązowy medal w konkurencji półmaraton,
  • Julita Piekarska – złoty medal w konkurencji półmaraton,
  • Filip Bacharewicz – złoty medal w konkurencji półmaraton,
  • Andrzej Wasilewski – 4 miejsce w konkurencji półmaraton.

Nieco więcej o samym sporcie oraz o przebiegu zawodów we Włoszech opowiedział nam Mateusz Muczyński, trener Klubu sportowego Bracia Jaćwieży z Augustowa.

„Girevoy Sport/kettlebell lifting to sport ciężarowy, klasyczna dyscyplina o wieloletniej tradycji. CrossFit to nowoczesna metoda treningowa, łącząca w sobie elementy różnych sportów. Girevoy Sport został „wynaleziony” i w pełni ukształtował się w Rosji, CrossFit zaś w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, twórca tego systemu, Greg Glassman, rozpoczął swoją działalność w drugiej połowie lat 90-tych. Mniej więcej w tym samym czasie Valery Fedorenko z Kirgistanu pokazał Amerykanom kettle. Girevoy Sport stanowił również jedną z inspiracji Pavla Tsatsouline'a, twórcy metody Hardstyle, który pracując dla organizacji Dragon Door rozpoczął szkolenia RKC, które bardzo pozytywnie „namieszały” w świecie treningu funkcjonalnego” – opowiada Mateusz Muczyński.

„Początkowo GS składał się tylko z dwuboju (podrzut i rwanie). Po pewnym czasie jako osobny bój dodano długi cykl (naprzemienny zarzut i podrzut). Zawodnik ma 10 minut na wykonanie jak największej ilości powtórzeń bez odstawiania ciężaru. Do podrzutu i długiego cyklu używa się dwóch kettli, do rwania jednego. W kategorii profesjonalnej mężczyźni startują z kettlami 32 kg, kobiety zaś z 24 kg” – mówi trener augustowskich zawodników.

„Każda osoba trenująca CrossFit prędzej czy później natrafi na swojej drodze np. na rwanie, czy ćwiczenie przygotowawcze jakim jest dla zawodnika GS swing. Z drugiej strony uzyskanie dobrego wyniku na zawodach kettlebell wymaga od zawodnika dużej wszechstronności, dlatego crosfitter i girevik mogą zrobić razem bardzo dobry trening” – informuje nasz rozmówca.

Trener Klubu sportowego Bracia Jaćwieży z Augustowa opowiedział nam również o tym, jak przebiegały Mistrzostwa Świata Kettlebell Sport Vanzaghello 2021.

„Konkurencje były ciężkie, ponieważ był to pierwszy start od ponad roku w zawodach na żywo. Startowaliśmy wprawdzie na turniejach online, ale nie ma to porównania z rywalizacją na żywo, w tym samym dniu i czasie, kiedy widzisz, jak twoi przeciwnicy są mocno zmotywowani i wiesz, że każdy przyjechał tu wygrać i jest gotów dać z siebie wszystko. Mimo to nasi zawodnicy pokazali charakter oraz umiejętności i każdy pobił swój dotychczasowy rekord, co zaowocowało zdobytymi medalami” – opowiada nasz rozmówca.

Zapytaliśmy również trenera z jakim nastawieniem oraz z jakimi planami na przyszłość wrócili do Polski zawodnicy z Augustowa. Czy szykują się kolejne zawody, do których będą się przygotowywać, czy może po wyjeździe do Włoch czeka ich zasłużony odpoczynek?

„Nastroje są bardzo pozytywne, ale wiemy, że przed nami jeszcze wiele ciężkiej pracy, aby z każdymi kolejnymi zawodami iść do przodu i być coraz lepszym. Teraz mamy wakacje, więc będzie okres roztrenowania, a później zaczynamy przygotowania do Mistrzostw Europy, które odbędą się w październiku w Szwecji oraz do Mistrzostw Świata Kettlebell Marathon, które zostaną rozegrane w listopadzie we Francji” – puentuje Mateusz Muczyński.

My, podsumowując, gratulujemy trenerowi oraz zawodnikom Klubu sportowego Bracia Jaćwieży z Augustowa osiągniętych sukcesów oraz życzymy wielu kolejnych.

Taekwondo
Gruby Benek