• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 24 maj 2015 12:04

Pamięci mistrza

Napisała

W Osiedlowym Domu Kultury SM w Augustowie trwa turniej szachowy poświęcony Zbigniewowi Skiendzielewskiemu, jednemu z najsilniejszych szachistów naszego miasta. Choć to już XV edycja zawodów, niezmiennie przyciąga miłośników królewskiej gry.

Zarówno starszych, którzy pamiętają z własnych doświadczeń dynamiczne starcia z "mistrzem", jak i tych młodszych, dla których turniej jest okazją do poznania sylwetki Skiendzielewskiego i zaszczepienia w sobie pasji do szachów.

To także szansa na sprawdzenie swoich sił w grze z zawodnikami z regionu i zagranicy. W tegorocznej edycji udział bierze bowiem blisko 50 szachistów z Augustowa, Suwałk, Sokółki, Białegostoku, Giżycka, Łomży oraz, już po raz kolejny, z Grodna.

– Z turnieju lokalnego memoriał stał się turniejem międzynarodowym – cieszy się Marcin Bartoszewicz, inicjator przedsięwzięcia, na co dzień prowadzący zajęcia szachowe w ODK. Jak zaznacza, frekwencja raz jest większa, raz mniejsza, zawsze jednak jest z kim rozegrać partię. Podkreśla przy tym, że turniej mający na celu popularyzację gry w szachy powstał głównie z myślą o Zbigniewie Skiendzielewskim. – "Mistrz" był postacią nietuzinkową. Był dla nas, jeśli chodzi o szachy, wzorem, dlatego postanowiliśmy uczcić jego pamięć, organizując co roku memoriały – mówi. – Szachy są dla każdego, niezależnie od wyznawanych poglądów, od wieku, płci, rasy, itd. – podsumowuje, zapytany o to, do kogo adresowane są rozgrywki. Jeśli więc ktoś przegapił tegoroczną edycję, nic nie stoi na przeszkodzie, by zgłosić się na memoriał za rok. Przygodę z tą królewską dyscypliną warto jednak rozpocząć już teraz.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot