• 1
  • 2
wtorek, 22 wrzesień 2015 17:27

Trzy razy podium

Napisała

Na podium, i to tym najwyższym, stawali zawodnicy Augustowskiego Klubu Karate Kyokushin, którzy 19 września wzięli udział w turnieju KYOKUSHIN CUP w Zielonce. Po najwyższe trofea sięgnęli Marcin Sturgulewski, Adam Kawka i Kuba Tomkiewicz. Z wyróżnieniem za sędziowanie wrócił też ich trener, sensei Waldemar Matyka.

Była to już ósma edycja imprezy prowadzona w formie gali sztuk walki – z profesjonalną oprawą i na specjalnie przygotowanej do tego typu wydarzeń scenie. Walkom turniejowym towarzyszyły pokazy karate, aikido, popisy akrobatyczne i taneczne. Bogata oprawa zawodów tworzyła wyjątkową atmosferę i wyzwalała sportowe emocje. Te ostatnie odczuwało się najpełniej podczas starć na macie.

– Walki były zacięte, bardzo dynamiczne, momentami efektowne – w tych słowach Waldemar Matyka zrelacjonował przebieg "pojedynków" stoczonych przez swoich wychowanków. Najstarszy, Marcin Sturgulewski, startował w kategorii do 80 kg. Pierwszą walkę z zawodnikiem z mazowieckiego klubu karate wygrał przez wazari (pół punktu przewagi). W drugiej, finałowej, spotkał się z utytułowanym karateką z Zielonki. Nie obeszło się bez dogrywki, która jednak nie rozstrzygnęła o wygranej, bo sędziowie wskazali na remis (trzema głosami – jeden został oddany na Marcina). W takich sytuacjach zgodnie z przepisami sędzia maty zarządza ważenie – zwycięstwo należy do lżejszego zawodnika. Przeciwnik Marcina był od niego aż o 11 kg cięższy, zatem złoto trafiło do augustowianina.

Udany występ zaliczył również Adma Kawka, który po raz pierwszy startował w seniorach. Miał przed sobą walkę zakontraktowaną z Pawłem Wolskim z warszawskiego klubu, wychowankiem wicemistrza świata, Piotra Moczydłowskiego. Mimo debiutu w full contact sprawnie przeszedł dwie dwuminutowe rundy i do końca dominował na macie. – Myślę, że Adam pokazał się z dobrej strony w seniorach. Juniorzy mają ochraniacze na goleń, piąstkówki na dłonie i kask na głowie. Tutaj te części ciała musiały być odsłonięte, bo walki są pełno kontaktowe – zaznaczył nasz rozmówca nie ukrywając zadowolenia z zawodnika.

Sukcesem zakończył się również start młodzika, Kuby Tomkiewicza, który wystąpił w kategorii do 55 kg. Zmierzył się z dwoma przeciwnikami z Ostrołęki. W pierwszej walce na zwycięstwo Kuby wskazali sędziowie. W finale pokonał rywala przez wazari.

– Chłopcy zaczęli mocnym akcentem. Można więc powiedzieć, że w sezon treningowy weszliśmy dynamicznie. Myślę, że dużo dobrego wniósł obóz w Starej Morawie, od którego zaczęliśmy przygotowania – podsumował turniej trener Augustowskiego Klubu Karate Kyokushin.

Warto dodać, że podczas gali doceniono nie tylko zawodników. Imienne statuetki "Sędzia roku 2015" trafiły również do angażujących się w sędziowanie trenerów i instruktorów. Jedną z nich otrzymał Waldemar Matyka. Gratulujemy.

Zdjęcia: Agnieszka Winek

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.