• 1
  • 2
  • 3
środa, 01 czerwiec 2016 12:18

Augustowski karateka na Mistrzostwach Europy

Napisane przez IT

Bułgarska Warna na kilka dni zmieniła się w sportową stolicę za sprawą rozgrywanych w tym mieście w dniach 19-22 maja Wagowych Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin Seniorów, Juniorów i Młodzików. W gronie najlepszych europejskich zawodników znalazł się wychowanek augustowskiego klubu, Marcin Sturgulewski. Chociaż medalu nie zdobył, to stoczył wyrównane walki potwierdzające dobry poziom europejski.

Do Mistrzostw przystąpiło blisko 600 zawodników z 24 państw Europy. Najliczniejszą reprezentację wystawiła Rosja (około 150 zawodników). Drugą siłą była Polska ze 110 zawodnikami. W Mistrzostwach wystartował także zawodnik Augustowskiego Klubu Karate Kyokushin, Marcin Sturgulewski, w najliczniej obsadzonej kategorii (37 zawodników) seniorskiej do 70 kilogramów. Organizatorem Mistrzostw Europy była Bułgarska Organizacja Karate Kyokushin (IKO), która obchodziła 40-lecie swej działalności w tym kraju.

Jak zrelacjonował nam sensei Waldemar Matyka, trener augustowskiego karateki, Marcin w pierwszej swojej walce na macie z zawodnikiem ze Słowenii Miroslavem Rybarem wygrał przez wazari, osiągając pół punktu przewagi nad pokonanym. W drugiej walce zmierzył się z zawodnikiem gospodarzy, Hristo Popowem.
– Marcin w tej walce był zawodnikiem dominującym, wykorzystał dużo technik ręcznych i nożnych, które trafiały do celu. Mimo to, zawodnik bułgarski wykonał technikę nożną poniżej pasa na nogę zakroczną naszego zawodnika, co spowodowało wytrącenie Marcina z pozycji walki – usłyszeliśmy od senseia. Pomimo, że uderzenie Bułgara nie zabrało niezdolności do walki, ani nie spowodowało żadnej kontuzji, tylko chwilowo wytrąciło z pozycji naszego zawodnika, to sędziowie wskazali na wazari przeciwnikowi. Taka sytuacja nie miała by miejsca gdyby nie wprowadzone na niespełna półtora tygodnia przed Mistrzostwami nowe przepisy sędziowania i walka augustowskiego karateki mogłaby mieć zupełnie inny przebieg i zakończenie. – Zawodnicy i trenerzy w klubach nie mieli czasu na oswojenie się z tymi przepisami – dodał sensei Waldemar Matyka. Po dalszej dominacji Polaka sytuacja powtórzyła się, Bułgar wykonał podobną technikę jak kilkanaście sekund wcześniej i sędziowie wskazali drugie wazari, co spowodowało zakończenie walki na korzyść zawodnika gospodarzy. Marcin Sturgulewski zakończył tym samym swoje starty w Mistrzostwach Europy na 1/16 finałów.

– Niedosyt po zawodach jest i to spory. Marcin był w dobrej formie i miał szansę powalczyć o naprawdę wysokie pozycje. W walce z Bułgarem był lepszym zawodnikiem, to opinia nie tylko moja ale i innych trenerów – podsumował mistrzostwa sensei.

Wszystkie medale w kategorii augustowskiego karateki wywalczyli Rosjanie, którzy zdominowali całe Mistrzostwa wygrywając punktację generalną.

Podziękowania za finansowe wsparcie wyjazdu na mistrzostwa sensei Waldemar Matyka z Augustowskiego Klubu Karate Kyokushin kieruje do: pani Krystyny Kozłowskiej (Balt Yacht), pana Zdzisława Mucha (firma ZPHU MUCHA), Banku Spółdzielczego w Augustowie, Wodociągów i Kanalizacji Miejskich, pana Pawła Pawłowskiego (Ekodachy, Krasne) oraz pana Dariusza Masiewicza (Piątki, gm. Kalinowo).

Zdjęcia: Polska Federacja Karate Kyokushinkai oraz Waldemar Matyka

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot