• 1
  • 2
wtorek, 31 styczeń 2017 11:44

„To był bardzo dobry, pracowity rok”

Napisane przez IT
Zdjęcie archiwalne Zdjęcie archiwalne

17 wyjazdów, z których przywieziono 83 medali: 27 indywidualnie i 2 drużynowo złotych, 29 indywidualnie srebrnych i 25 indywidualnie brązowych. To dorobek medalowy zawodników Augustowskiego Klubu Karate Kyokushin tylko w 2016 roku. Miniony rok podsumował sensei Waldemar Matyka.

- To był bardzo dobry, pracowity rok – podsumował pracę swoją i podopiecznych sensei Augustowskiego Klubu Karate Kyokushin, Waldemar Matyka. - Liczne wyjazdy na zawody i obozy treningowe. Systematyczna praca przełożyła się na 83 medali. Najważniejsze zawody minionego roku? Trójka seniorów brała udział w imprezach rangi mistrzowskiej: Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców, Mistrzostwach Europy czy Pucharze Europy. Ważną imprezą, nie tylko w naszym kalendarzu, są Mistrzostwa Makroregionu, gdzie na macie spotykają się zawodnicy z czterech województw – podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Najmłodsi adepci karate naszego Klubu często swoje pierwsze medale przywożą z Mistrzostw Województwa Podlaskiego. Jesteśmy aktualnymi drużynowymi Mistrzami Podlasia.

Wśród innych osiągnięć swoich podopiecznych w minionym roku Waldemar Matyka wymienia między innymi medale zdobyte indywidualnie na najważniejszych imprezach minionego roku. To wicemistrzostwo Polski w kategorii kumite do 70 kg Adama Kawki wywalczone podczas Mistrzostw Polski Młodzieżowców w Szczecinku oraz brąz (w kat. do 65 kg) przywieziony z Wagowych Mistrzostw Polski Seniorów Karate Kyokushin w Chełmie. Na tych ostatnich mistrzostwach brąz (w kat. do 70 kg) zdobył także Marcin Sturgulewski. A Michał Koszycki, debiutujący na Mistrzostwach Polski Młodzieżowców, również stanął na trzecim stopniu podium. Debiutujących zawodników wracających z zawodów z laurami było więcej. Z Mistrzostw Europy i Pucharu Europy w Lublinie z medalami wrócili młodzicy: Jakub Tomkiewicz (kat. do 60 kg) z brązem oraz Błażej Jakub Chodorowski-Wojewnik (kat. +75 kg), który wywalczył srebrny medal i tym samym został wicemistrzem Pucharu Europy. Ponadto zawodnicy AKKK przywieźli liczne medale i puchary z różnych turniejów organizowanych w kraju (z Zambrowa, Ostrołęki, Łomży, Ostrowi Mazowieckiej, Białegostoku, Ząbek, Ciechanowa, Broku czy Józefowa).

By osiągać wyniki w każdym sporcie, trzeba trenować. Nie tylko „na własnym podwórku”. Dlatego zawodnicy AKKK uczestniczyli w krajowych i międzynarodowych obozach szkoleniowych w Warszawie, Ostrowi Mazowieckiej, Nałęczowie, Łomży, Zakopanem, Olsztynie czy Obozie Przygotowawczym Entry Camp w Starej Morawie. Augustowski Klub KK był także gospodarzem odbywającej się w naszym mieście już po raz XXXII Letniej Szkoły Karate Kyokushin. W lipcowym obozie uczestniczyło rekordowo 200 zawodników z klubów krajowych oraz z Białorusi. Podczas tygodniowego pobytu uczestnicy szlifowali technikę i kata, brali udział w przygotowanych atrakcjach, zwiedzali okolicę. Specjalny pokaz swoich umiejętności zaprezentowali mieszkańcom Augustowa na Rynku Zygmunta Augusta.

Klub prężnie działa w Augustowie od prawie 40 lat a zawodnicy osiągają liczne sukcesy zarówno na arenie krajowej i międzynarodowej. Trener jest dumy z grona kadrowiczów. - Nasz Klub ma trzech reprezentantów kraju: Adama Kawkę, Michała Koszyckiego i Marcina Sturgulewskiego. Można powiedzieć, że są etatowymi zawodnikami w kadrze Polski. W tej grupie, w kadrze młodzików, zaznaczają swoją obecność Błażej Jakub Chodorowski-Wojewnik oraz Jakub Tomkiewicz.

Zapytany o plany na najbliższe kilka miesięcy, trener odparł. - Na przełomie stycznia i lutego jedziemy na zgrupowanie do Gołdapi. Pod koniec lutego będziemy uczestniczyć w prestiżowym międzynarodowym zgrupowaniu w Nałęczowie, a latem w obozie szkoleniowym Entry Camp w Lublinie, gdzie moi podopieczni będą trenować pod okiem instruktorów japońskich. W marcu szykujemy się na duże zawody Makroregionu dla zawodników od 12 roku życia. W tym roku też czeka nas ważna międzynarodowa impreza – Mistrzostwa Europy we francuskim Lyonie. Dwóch zawodników już ma kwalifikacje. Na Mistrzostwa Świata do Japonii w kwietniu jedzie natomiast Marcin Sturgulewski, który będzie reprezentował nasz kraj w bardzo widowiskowej konkurencji Team Kata. Najbliższe miesiące zapowiadają się więc bardzo interesująco – zdradził plany Waldemar Matyka.

My oczywiście gratulujemy dotychczasowych wyników zawodnikom oraz trzymamy kciuki za nadchodzący sezon.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek