• 1
  • 2
poniedziałek, 20 luty 2017 10:10

Bieg Tropem Wilczym

Napisane przez IT

W ramach obchodów przypadającego w dniu 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w wielu miejscowościach w Polsce organizowane są biegi poświęcone ostatnim obrońcom wolności – żołnierzom antykomunistycznego podziemia działającego w latach 1944-1963. Augustów po raz trzeci włącza się w to wydarzenie.

Bieg "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" odbędzie się w niedzielę, 26 lutego. W imieniu organizatorów zapraszamy augustowian i wszystkich chętnych do uczczenia Żołnierzy Niezłomnych – Wyklętych poprzez udział w biegu oraz w wydarzeniach towarzyszących.

Warunkiem uczestnictwa w biegach jest dokonanie prawidłowej rejestracji na stronie http://tropemwilczym.pl/bieg/augustow/ oraz wniesienie opłaty w wysokości 20,00 zł przy rejestracji lub 40,00 zł w dniu zawodów w biurze zawodów. Bieg dla gimnazjalistów jest bezpłatny.

Każdy uczestnik zakwalifikowany do biegów/marszu otrzymuje pakiet startowy a w nim: numer startowy, pamiątkową koszulkę, materiały o Żołnierzach Wyklętych, ciepły posiłek oraz – po zakończeniu biegu – medal pamiątkowy.

Analogicznie do lat ubiegłych uczestnicy mają do wyboru trzy dystanse: 1000 m (dla uczniów gimnazjów), 5000 m oraz 1963 m. Ostatni dystans symbolizuje datę zastrzelenia w czasie obławy Józefa Franczaka „Lalka”, ostatniego z Wyklętych.

Wszystkie szczegóły w regulaminie, do pobrania na stronie http://tropemwilczym.pl/bieg/augustow/

Pełen program niedzielnych obchodów w Augustowie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

  9.15 - msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, Bazylika Mniejsza NSJ w Augustowie
10.15 – złożenie kwiatów pod Domem Turka, miejscem kaźni antykomunistycznego podziemia (ul. 3 Maja 16)
11.40 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Polski Podziemnej (ul. Portowa)
12.00 – start biegu na dystansie 1000 m
12.20 – start biegu na dystansie 1963
13.00 – start biegu na dystansie 5 km

Jeśli nie chcesz lub nie możesz biegać – przyjdź, by kibicować i zyskać informacje o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego walczących o wolność w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Na ziemi augustowsko – suwalskiej toczyli tę walkę do jesieni 1954 r.

Organizatorem ogólnopolskim jest Fundacja Wolność i Demokracja, a lokalnymi: Urząd Miasta Augustowa, Powiat Augustowski, Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.

Gruby Benek