Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 08 maj 2017 14:46

Dzieci z podlaskiego z medalami

Napisane przez KR
Źródło: www.wrotapodlasia.pl Źródło: www.wrotapodlasia.pl

Zakończyła się XVII edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie poznaliśmy piłkarskich mistrzów do lat 10 i do lat 12. W finale ogólnopolskim uczestniczyły 4 drużyny z województwa podlaskiego, z których najwyższe miejsce zajęła drużyna dziewcząt U-10 z UKS 10 Łomża.

Wśród chłopców najlepsze okazały się drużyny z UKS Irzyk z woj. mazowieckiego (kategoria U-10) oraz SP 45 Wrocław z woj. dolnośląskiego (kategoria U-12). W rozgrywkach dziewczynek zwyciężyły KKS Katowice z woj. śląskiego (kategoria U-10) oraz UKS Ząbkovia Ząbki z woj. mazowieckiego (kategoria U-12). Na zwycięskie drużyny czeka teraz nagroda główna, czyli mecz Polska-Rumunia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata, 10 czerwca w Warszawie.

Podczas finału ogólnopolskiego XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zobaczyliśmy w akcji 64 najlepsze drużyny do lat 10 i 12 z całej Polski. Po uroczystym otwarciu przy stadionie PGE Narodowym, które odbyło się 29 kwietnia, najzdolniejsi piłkarze i piłkarki ze wszystkich województw przez dwa dni dzielnie walczyli na boiskach Legii oraz Agrykoli Warszawa o awans do Wielkiego Finału. 

- Największą wartością tego Turnieju jest popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży. Ci, którzy grają dobrze, mogą dodatkowo dzięki tym rozgrywkom odwiedzić nowe miejsca, pojawić się może pierwszy raz w Warszawie, otrzymać wartościowe nagrody. Taka impreza pokazuje, że piłka i rywalizacja to są pozytywne emocje i staramy się zaszczepić wśród naszych dzieci uprawianie sportu, bo wychowanie w duchu aktywności fizycznej jest absolutnie potrzebne – powiedział Zbigniew Boniek, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Tradycyjnie już województwo podlaskie w Warszawie reprezentował zespół dziewczynek z UKS 10 Łomża prowadzony przez doświadczonego trenera Henryka Pestkę. - Liczyliśmy po cichu na pierwszą ósemkę, ale były lepsze zespoły i w walce o dziewiąte miejsce zrealizowaliśmy plan minimum –  przyznaje szkoleniowiec drużyny do lat 10 i dodaje: - Jesteśmy szczęśliwi, bo to zespół o rok młodszy od rywalek. To zeszłoroczne mistrzynie województwa do lat 8 i tegoroczne do lat 10. Mam nadzieję, że za rok, jak już dojrzeją fizycznie, będzie znacznie lepiej. To dla dziewczynek wielkie przeżycie: nowe znajomości, nowe środowisko, w końcu przeciwniczki na wysokim poziomie.

- Drużynę prowadziłem w samych Finałach, zastępując Jacka Kalupę, który prowadził ich od jesieni. Tak naprawdę poznawałem więc drużynę dopiero tutaj - mówi nam Tomasz Piórkowski, trener zespołu złożonego z uczniów SP4 w Zambrowie, który w Finale Ogólnopolskim zajął 15. miejsce. - Po tych Finałach mogę powiedzieć, że potencjał jest w tych chłopcach ogromny. Trzeba teraz to wykorzystać, wyciągnąć wnioski. Jest jeszcze masa pracy przed nami, szczególnie w zdyscyplinowaniu dzieci w czasie rozgrywania meczu i wykonywaniu zaleceń trenera – oceniał po dekoracji kategorii U-10 opiekun zespołu. - Teraz liczy się to, że to dla nich przygoda na całe życie. Po raz pierwszy zetknęli się z piłką juniorską na takim poziomie. Mam nadzieję, że to im uzmysłowi, że warto dalej i ciężej pracować – zakończył Piórkowski.

Województwo podlaskie w warszawskim Finale Ogólnopolskim reprezentowały też turniejowe debiutantki ze Szkoły Podstawowej w Rosochatem Kościelnym. - Pierwszy raz udało nam się dostać do Finału Ogólnopolskiego i jest do dla nas bez względu na wynik motywacja do pracy. To pokazuje, że rzeczywiście warto w te piłkę grać – opowiada dumna trenerka, Edyta Dołkowska. - Dziewczynki przez cały turniej były bardzo zestresowane, bo było to dla nich swojego rodzaju zderzenie ze „światem wielkiej piłki”. Chciałyśmy jak najlepiej wykorzystać ten czas, bo jesteśmy z małej miejscowości i udział w tym Turnieju jest dla nas wielkim wydarzeniem – kończy laureatka 16. miejsca.

Podobnie swój udział w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” oceniają rówieśnicy z SP 14 w Białymstoku. - Sukcesem na pewno jest to, że tutaj byliśmy. Dla tych chłopców to wielkie przeżycie. Największą wartością była dla nas możliwość konkurowania z tak dobrymi zespołami. Takie doświadczenie, tyle drużyn i kibiców zgromadzonych w jednym miejscu, na pewno zaprocentuje. Mam nadzieję, że jeden z tych zawodników zagra kiedyś w pierwszej drużynie Jagiellonii - ocenia trener chłopców U-12, Łukasz Tupalski. - Wyniki może mogły być lepsze. Zabrakło troszeczkę koncentracji w niektórych momentach. Długa droga jeszcze przed nami i dużo gry przed tymi chłopcami. To bardzo fajna przygoda dla nich i mam nadzieję nie ostatnia tego typu – oceniał występ swojej drużyny.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl