• 1
  • 2
  • 3
środa, 04 kwiecień 2018 13:31

Gdzie na rower w Augustowie?

Napisane przez Anita Klebanowska
rower w Augustowie rower w Augustowie źródło: pixabay.com

Ładna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a jednym z najpopularniejszych sposobów na aktywny wypoczynek jest rower. Augustów pełen szlaków, ścieżek rowerowych i tras przyjaznych rowerzystom, sprzyja tego typu wyprawom. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na wycieczkę rowerową po okolicy.

Chociażby Puszcza Augustowska oferuje rowerzystom bogatą sieć szlaków o łącznej długości 281 kilometrów. Wszystkie przebiegają przez najciekawsze zakątki Puszczy. Doskonałe trasy rowerowe znajdzie tu każdy; od doświadczonych rowerzystów poszukujących wyzwań, po rodziny z dziećmi, czy seniorów.

Pokrótce przedstawiamy najważniejsze szlaki rowerowe w Augustowie w poniższym zestawieniu. Można także pobrać i wydrukować mapki szlaków wydane przez Augustowską Organizację Turystyczną [LINK TUTAJ (PDF)].

Green Velo

To szlak rowerowy Polski Wschodniej o łącznej długości ponad 2000 km. Trasa przebiega przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Część trasy przebiegającej w Augustowie zatacza pętlę przy jeziorze Sajno, dalej biegnąc przez miasto, wzdłuż jezior Necko i Białego, aż do jeziora Studzienicznego.

Szlak rowerowy wokół jezior Białego i Studzienicznego

Szlak ma długość niemal 23 kilometrów. Rozpoczyna się przy ul. Turystycznej, obok stacji PKP, obejmuje takie punkty jak hotel Wojciech, Studzieniczną, śluzę Swoboda, Przewięź. Swój koniec ma w Klonownicy przed przejazdem kolejowym.

Szlak rowerowy wokół jeziora Sajno

Szlak o długości 21,4 km startuje na parkingu przed Starą Pocztą. Dalej zmierzamy na Królową Wodę, zahaczamy o Kanał Bystry, Sajenek, a kończymy w Białobrzegach.

Szlak rowerowy wokół rzeki Netty

Wybierając ten szlak o długości 38,8 km przejedziemy atrakcyjną turystycznie pętlę, zaczynając i kończąc trasę w Białobrzegach.

Szlak rowerowy Doliny Rospudy

Szlak ma 49,2 km, a zaczyna się w Białobrzegach przy skrzyżowaniu drogi żwirowej prowadzącej w kierunku mostu na rzece Turówce z drogą krajową nr 8. Kolejne punkty to: Żarnowo I – Żarnowo II – Żarnowo III – Turówka – Biernatki – Pruska Wielka – Janówka – Topiłówka – Młynisko – Święte Miejsce – droga wzdłuż jeziora Jałowo – Józefowo – Szczeberka – Szczebra – droga wzdłuż Jeziora Rospuda – koniec: Klonownica.

Szlak rowerowy wokół jeziora Kolno

To 25 kilometrów rozpoczynajacych się w Białobrzegach oraz zmierzających do Białobrzeg, poprzez Podczarnuchę, Czranuchę, Podwisowiznę, Kolno, Rzepiski, Komaszówkę, Promiski i Gabowe Grądy.

Szlak rowerowy na Powstańce

Start i koniec to miejsce w Przewięzi przy skrzyżowaniu drogi asfaltowej i żwirowej prowadzącej w kierunku uroczyska „Powstańce” (przed plażą „Patelnia”). Jedziemy 19 km przez Uroczysko Powstańce i Strękowiznę.

>>> Uwaga na rowery!

Szlak rowerowy na Kozi Rynek

Ma długość 25,4 km. Swój start i koniec ma przy moście na przesmyku pomiędzy jeziorami Sajenek i stawem Sajenek. Jedziemy leśnymi drogami żwirowymi w kierunku rezerwatu „Kozi Rynek" – Harabundy Zrąb (w pobliżu rezerwatu „Kozi Rynek"), dalej przez Balinkę i leśną drogą żwirową wzdłuż torów kolejowych wracamy na Sajenek.

Szlak Orła Białego

Szlak o dłiugości 80 km ma przypominać i utrwalać tradycje patriotyczne, historię walk o wolność i niepodległość Polski. Zaczyna się i kończy w Studzienicznej i łączy się ze szlakiem Green Velo. Szlakiem przemierzamy cmentarz z I wojny św. przy leśnym Stawie Gajenek, drogę wojewódzką nr 664, mijamy stację PKP Jastrzebna. Kolejne punkty na mapie to: Krasnybór - Kryłatka - Jezioro Sajno, węzeł szlaków - Sajenek - Augustów, ul. Turystyczna - Jezioro Białe przy hotelu Wojciech - Studzieniczna.

Międzynarodowy szlak rowerowy Euro Velo R11

Cały szlak o długości 5964 kilometrów prowadzi z Grecji do Przylądka Północnego w Norwegii. Trasa na terenie Augustowa prowadzi przez Biebrzański Park Narodowy, dalej na Tajenko, Sosnowo, Kopiec, Białobrzegi. Kolejne punkty to: hotel Wojciech w Augustowie – Studzieniczna - Sucha Rzeczka – Serwy - Dalny Las – Kopanica – Monkinie - Bryzgiel.

Wszystkie powyższe trasy odnajdziemy również w aplikacjach Endomondo oraz Mój Rower.

Życzymy miłych przejażdżek i udanych wypraw!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot