• 1
  • 2
  • 3
piątek, 04 maj 2018 17:47

Przygodowa majówka rowerem i kajakiem przez Puszczę Augustowską

Napisane przez Anita Klebanowska
Majówka rowerem i kajakiem przez Puszczę Augustowską Majówka rowerem i kajakiem przez Puszczę Augustowską lubimyrowery.pl, Facebook

Trwa jedyna taka majówkowa wyprawa rowerowo-kajakowa. Choć całkowity dystans to aż 220 km, trasa określona jest jako łatwa i rekreacyjna.

Natura hojnie obdarzyła naszą okolicę swoimi urokami: malowniczymi jeziorami i rzekami, urokliwymi wzgórzami, lasami oraz łąkami. Historia również zostawiła tutaj wiele swoich śladów i pamiątek. To wszystko sprawia, że majówka spędzona w Augustowie może być naprawdę ciekawa.

W czasie 4 dni takiej wyprawy można poznać bezdroża oraz leśne dukty. Trafią się też drogi asfaltowe, ale to lokalne, mało ruchliwe nitki łączące niewielkie miejscowości, z których to widoki również mogą pozostawić miły ślad w pamięci. Rajd częściowo koszysta z długodystansowego szlaku rowerowego Greenvelo. Organizatorzy dodatkowo dopuszczają możliwość modyfikacji dystansu lub przebiegu trasy. Natomiast spływ kajakowy pokazuje uroki otaczającej go Puszczy Augustowskiej od strony rzeki Czarna Hańcza.

Majówka organizowana jest co roku. Organizatorem tejże majówki jest właściciel portalu lubimyrowery.pl i na tejże stronie można uzyskać więcej informacji na ten temat.

Program rowerowo-kajakowej majówki

Rajd rozpoczął się 3 maja, ale jego uczestnicy spotkali się dzień wcześniej w Bazie Rajdu, by odbyć spotkanie organizacyjne. 3 maja przebyli rowaremai pętlę dokoła Jeziora Wigry, przy okazji odwiedzając pokamedulski klasztor w Wigrach oraz klimatyczny skansen w okolicach miejscowości Krzywe, czy też Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego.

4 maja kolejne rowerowe wyzwanie, tym razem na terenie Puszczy Augustowskiej. Przez zanurzone w jej gęstwienie leśne dukty uczestnicy dojadą nad Kanał Augustowski. W okolicach miejscowości Sucha Rzeczka przesiądą się na długodystansowy szlak Greenvelo, "który poprowadzi nas najpierw wzdłuż brzegu Kanału Augustowskiego i przepięknych większych i mniejszych jezior i jeziorek wyglądających jak sznur korali nawleczonych na jego nić" - piszą organizatorzy. Koniec dnia zwieńczy grill i ognisko.

Spływ kajakowy nurtem Czarnej Hańczy odbędzie sie dnia trzeciego, czyli 5 maja. Na trasie nie brakuje częstych zakoli, rozwidleń nurtu i rozlewisk porośniętych trzciną. Trasa przebiegająca przez teren puszczy uznawana jest za jedną z najciekawszych.

W niedzielę, 6 maja uczestników czeka przejażdżka suwalskimi bezdrożami w kierunku Augustowa i wizyta w naszym mieście. Rowerzyści będą kluczyć pomiędzy okolicznymi jeziorami i jeziorkami. Otrą się o brzegi Jeziora Sajno, Necko, Rospuda i Studzieniczne.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot