• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 14 maj 2018 20:02

Bieg z mapą, czyli przyjemne z pożytecznym

Napisane przez Emilia Paliwoda-Burak
biegi na orientację Augustów w 2018 biegi na orientację Augustów w 2018 fot. Emilia Paliwoda-Burak

Dziś (14.05) na plaży POSTiW odbyły się zawody o Puchar Burmistrza Augustowa w Orientacji Sportowej. Czwarta edycja zgromadziła około stu uczestników. Oprócz uczniów z augustowskich szkół, startowali uczniowie z Janówki i Suwałk. Organizatorem, jak też inicjatorem orientacji sportowej w Augustowie, było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Integracja z prezesem Tadeuszem Jaworskim na czele.

Zawody rozpoczął burmistrz Wojciech Walulik. Dziękując wszystkim za przybycie, zwrócił uwagę na wyjątkowość tego sportu:
- To jest połączenie przyjemnego z pożytecznym. Bieg, myślenie i piękno przyrody augustowskiej, czyli łączymy trzy w jedno. I tylko się nie zgubcie, bo to nie jest łatwa dyscyplina wbrew pozorom.

Bieg na orientację polega na pokonaniu wyznaczonej na mapie trasy, na której znajdują się punkty do „zaliczenia” w odpowiedniej kolejności. Każdy z zawodników ma inną mapę. Liczy się jak najszybsze dotarcie do wszystkich punktów. Dziś biegły też osoby, które nie miały styczności z zielonym sportem.

- Jest fajnie – mówi Zosia. – To mój pierwszy start, ale myślę, że te biegi są bardziej atrakcyjne niż przełajowe.

Dla Dominiki i Patrycji to także była nowość. Tuż przed startem miały lekkie obawy.
- Czujemy się w tym słabo, nie wiemy jak to będzie, boimy się, że nie damy rady, że nie znajdziemy punktów, że zasłabniemy w drodze, ale chciałyśmy zobaczyć co to jest.

W mundurach biegli chłopaki z Polskiej Organizacji Wojskowej w Augustowie. Ich także przywiodła tu ciekawość.
- Jest duży stres, że zrobię coś źle – mówi Kuba. – Najbardziej obawiam się rozszyfrowania mapy, bo czas się dla mnie nie liczy. Że są jakieś biegi dowiedzieliśmy się wczoraj i chcieliśmy spróbować, tak dla zabawy, ale zwolnienie z lekcji też będzie.

Dla Kingi biegi na orientację to nie nowość.
- To jest bardzo łatwe i myślę, że uda się coś zdobyć. Wolę takie biegi niż zwykłe, a to jest mój drugi start. W pierwszym niestety nie stanęłam na podium.

Organizatorzy zadbali o jadło i napoje. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom tym bardziej, że tuż przed biegiem wszyscy posilili się kiełbasą i zupą. Taki „bagaż” mógł być utrudnieniem, ale też zapewne dodał sił.

Zawody podzielono na cztery kategorie: szkoły podstawowe (dystans 1400 m) i gimnazja (dystans 2500 m) z podziałem na płeć. W pierwszej kategorii SP dziewcząt zwyciężyła Paulina Haponik. Tuż za nią uplasowała się Angelika Ostapowicz i Oliwia Salik. Wśród chłopaków najlepszy był Stanisław Chmielewski, następnie Mateusz Ostapowicz i Herbert Sobiczewski. W starszej kategorii dziewcząt najlepsza była Karolina Rogowska. Srebrny medal zdobyła Julia Sobolewska, a brązowy Julita Piekarska. Spośród chłopaków najwyższe podium należało do Kacpra Karbowskiego, następnie Kacpra Wiszniewskiego i Jakuba Bartosiewicza. Cztery puchary powędrowały do najlepszych szkół.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot