• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 14 maj 2018 20:02

Bieg z mapą, czyli przyjemne z pożytecznym

Napisane przez  Emilia Paliwoda-Burak
biegi na orientację Augustów w 2018 biegi na orientację Augustów w 2018 fot. Emilia Paliwoda-Burak

Dziś (14.05) na plaży POSTiW odbyły się zawody o Puchar Burmistrza Augustowa w Orientacji Sportowej. Czwarta edycja zgromadziła około stu uczestników. Oprócz uczniów z augustowskich szkół, startowali uczniowie z Janówki i Suwałk. Organizatorem, jak też inicjatorem orientacji sportowej w Augustowie, było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Integracja z prezesem Tadeuszem Jaworskim na czele.

Zawody rozpoczął burmistrz Wojciech Walulik. Dziękując wszystkim za przybycie, zwrócił uwagę na wyjątkowość tego sportu:
- To jest połączenie przyjemnego z pożytecznym. Bieg, myślenie i piękno przyrody augustowskiej, czyli łączymy trzy w jedno. I tylko się nie zgubcie, bo to nie jest łatwa dyscyplina wbrew pozorom.

Bieg na orientację polega na pokonaniu wyznaczonej na mapie trasy, na której znajdują się punkty do „zaliczenia” w odpowiedniej kolejności. Każdy z zawodników ma inną mapę. Liczy się jak najszybsze dotarcie do wszystkich punktów. Dziś biegły też osoby, które nie miały styczności z zielonym sportem.

- Jest fajnie – mówi Zosia. – To mój pierwszy start, ale myślę, że te biegi są bardziej atrakcyjne niż przełajowe.

Dla Dominiki i Patrycji to także była nowość. Tuż przed startem miały lekkie obawy.
- Czujemy się w tym słabo, nie wiemy jak to będzie, boimy się, że nie damy rady, że nie znajdziemy punktów, że zasłabniemy w drodze, ale chciałyśmy zobaczyć co to jest.

W mundurach biegli chłopaki z Polskiej Organizacji Wojskowej w Augustowie. Ich także przywiodła tu ciekawość.
- Jest duży stres, że zrobię coś źle – mówi Kuba. – Najbardziej obawiam się rozszyfrowania mapy, bo czas się dla mnie nie liczy. Że są jakieś biegi dowiedzieliśmy się wczoraj i chcieliśmy spróbować, tak dla zabawy, ale zwolnienie z lekcji też będzie.

Dla Kingi biegi na orientację to nie nowość.
- To jest bardzo łatwe i myślę, że uda się coś zdobyć. Wolę takie biegi niż zwykłe, a to jest mój drugi start. W pierwszym niestety nie stanęłam na podium.

Organizatorzy zadbali o jadło i napoje. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom tym bardziej, że tuż przed biegiem wszyscy posilili się kiełbasą i zupą. Taki „bagaż” mógł być utrudnieniem, ale też zapewne dodał sił.

Zawody podzielono na cztery kategorie: szkoły podstawowe (dystans 1400 m) i gimnazja (dystans 2500 m) z podziałem na płeć. W pierwszej kategorii SP dziewcząt zwyciężyła Paulina Haponik. Tuż za nią uplasowała się Angelika Ostapowicz i Oliwia Salik. Wśród chłopaków najlepszy był Stanisław Chmielewski, następnie Mateusz Ostapowicz i Herbert Sobiczewski. W starszej kategorii dziewcząt najlepsza była Karolina Rogowska. Srebrny medal zdobyła Julia Sobolewska, a brązowy Julita Piekarska. Spośród chłopaków najwyższe podium należało do Kacpra Karbowskiego, następnie Kacpra Wiszniewskiego i Jakuba Bartosiewicza. Cztery puchary powędrowały do najlepszych szkół.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^