• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 23 sierpień 2018 15:29

Czarny pas to formalność

Napisane przez Anita Klebanowska
Adam Kawka IKO Summer Camp 2018 Adam Kawka IKO Summer Camp 2018

W dniach 15-18 sierpnia odbył się kolejny IKO Summer Camp 2018 w Lublinie. Brał w nim udział augustowski karateka Adam Kawka.

- IKO Summer Camp w Lublinie jest corocznym letnim obozem Karate Kyokushin, prowadzonym przez czołowych trenerów i zawodników ze świata. W tym roku treningi były prowadzone przez Mikio Ueda. Na obozie było ok. 200 osób. Nie da się ukryć, że nabrałem dużo nowego doświadczenia. Na pewno wyciągnę z tego wnioski i wprowadzę poznane techniki do swoich codziennych treningów. Na koniec obozu miałem zaszczyt wziąć udział w egzaminie na sho dan (1 DAN - czarny pas). Oprócz mnie egzamin zdawało jeszcze ok. 50 innych zawodników. Egzamin prowadzony był przez przez shihana Katsuhito Gorai z Japonii. Składał się z części sprawnościowej, technicznej, kata oraz kumite, więc myślę, że nie trzeba dodawać, że nie było łatwo. Jednak liczę na pozytywny wynik, ale to się okaże dopiero za ok. dwa tygodnie - relacjonuje sam Adam Kawka.

Czarny pas jest oznaczeniem posiadania mistrzowskich umiejętności w sportach i sztukach walki. Precyzyjniej, chodzi tu o osiągnięcie pierwszego stopnia mistrzowskiego, tzw. pierwszy DAN. Posiadacz czarnego pasa zna wszystkie uczniowskie podstawy danej sztuki walki i ma wiedzę, która pozwala na przekazywanie tych podstaw innym, podczas gdy sam powinien nadal się rozwijać, zdobywając kolejne stopnie mistrzowskie. Tego życzymy Adamowi.

- Adam trenuje już 16 lat (od 5. roku życia - przyp. red.). Taki staż treningowy posiada on jako nieliczny z naszych "długodystansowców". Przez te wszystkie lata obserwowałem go. Adam jest dowodem na to, że dążenie do celu przynosi upragnione efekty. Czy doszedł do upragnionego carnego pasa okaże się za 2 tygodnie, ponieważ wtedy przyjdą oficjalne wyniki z Tokio, lecz jestem pewien, że godnie reprezentował siebie oraz klub. Potwierdzenie uważam, jest tylko formalnością, tym bardziej, że Adam jest aktualnym mistrzem Polski w kategorii do 70 kg, jest dwukrotnym brązowym medalistą Mistrzostw Europy, jego praca to ciągły progres. Zdecydowanie można powiedzieć, że wiódł on ciągły prymat. Jest znaną postacią w Polsce jeśli chodzi o tę sztukę walki. Życzę mu dalszego rozwoju - mówi Waldemar Matyka, sensei Augustowskiego Klubu Karate Kyokushin.

W tej chwili Adam jest studentem 2. roku AWF w Warszawie, gdzie trenuje w zaprzyjaźnionym klubie u sensei'a Piotra Moczydłowskiego, nota bene wicemistrza świata o stopniu 3 DAN.
- Oboje podjęliśmy taką decyzję. Adam ma tam bardzo dobre warunki do rozwoju - komentuje sensei Waldemar Matyka.

Warto dodać, że 2 lata temu czarny pas zdobył klubowy kolega Adama z Karate Kyokushin Augustów, Marcin Strugulewski. Augustowski Klub na laurach jednak nie osiada i stale się rozwija. Niedawno została wyremontowana sala treningowa. Mianowicie na wysłużoną matę tatami została wyłożona nowa niebieska plandeka. Do tego zostały wykonane zestawy do ćwiczeń, zamontowano również półki, na których zostały poustawiane okazałe puchary. W tym celu została wykorzystana darowizna pieniężna z fundacji studenckiej Młodzi Młodym - fundusze pochodziły z 1% od podatku.

Klub wznawia zajęcia już od 3 września. Natomiast rodziców dzieci zainteresowanych rozpoczęciem przygody z karate, chcących ćwiczyć i poznawać tę sztukę walki, Augustowski Klub Karate Kyokushin zaprasza 4 września o 17:00 na spotkanie organizacyjne w budynku augustowskiego basenu (Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Sucharskiego).

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot