• 1
  • 2
  • 3
sobota, 27 październik 2018 10:54

Mistrzowski Mariusz

Napisane przez PL

Na salę gimnastyczną w 2 Liceum Ogólnokształcącym trafiłem przypadkiem, po 8 latach trenowania karate. Wieczorami odbywały się tam treningi boksu olimpijskiego. Warunki nie zachęcały, sala była za mała, nie było pryszniców ani szatni. Było jednak coś znacznie ważniejszego, co zatrzymało mnie na prawie 3 lata. Trener Piotr Rułkowski to człowiek, z którym można było porozmawiać o wszystkim- mówi Mariusz Niedźwiecki. Jest w sposób niezwykły zaangażowany w to, co robi. Pomaga swoim zawodnikom nie tylko w zdobyciu formy- ale także w życiu. Grupa zawodnicza jest zróżnicowana wiekowo- mamy od 11 do 23 lat. Mimo takiej rozbieżności, łączy nas pasja i to ona sprawia, że tworzymy pewnego rodzaju rodzinę.

Dziś trenujemy w pachnącym nowością klubie. Zmieniło się wszystko- tylko trener wciąż ten sam. Honorowy, słowny, konsekwentny. Boks to sport, który uczy pokory. Kształtuje nie tylko sylwetkę- ale i charakter. Mariusz jako zawodnik SZTORMU AUGUSTÓW mówi o niezwykłej relacji z trenerem i sporcie, który rozwija zarówno ciało jak i osobowość.
Spokojny, konkretny- Piotr Rułkowski ma ogromne plany związane z rozwijaniem swojej pasji. Jako jedyny w Augustowie posiada uprawnienia trenerskie II stopnia w boksie. To sport, w którym nie ma możliwości wziąć udziału w zawodach pojawiając się znikąd. To dyscyplina olimpijska, obowiązują procedury dopuszczenia do zawodów, szczegółowe wytyczne. Wszystko podlega kontroli.

Nie trenujemy tu po to by wygrywać w lokalnych zawodach. Pracujemy ciężko by zdobywać coraz lepszą formę, nabierać doświadczenia- i odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej.„ Piotr Rułkowski jest poważny kiedy mówi o sporcie.W swoich zawodników inwestuje niemal cały wolny czas, nierzadko też pieniądze.

W ostatnich dniach prowadzony przez niego Klub SZTORM uczestniczył w XXVI Mistrzostwach Polski w Boksie do lat 23. Przez pięć dni 131 pięściarzy zmagało się o upragnione medale.
Założyciel klubu podkreśla, że były to dla zawodników pierwsze Młodzieżowe Mistrzostwa Polski i zarazem najpoważniejszy start w historii Sztormu. Swoje umiejętności zaprezentowało dwóch pięściarzy: Łukasz Kalinko w kategorii wagowej do 81 kg i Mariusz Niedźwiecki w kategorii do 56 kg. Jak w życiu, także i w sporcie ciężka praca i talent są najważniejsze- jednak łut szczęścia potrafi znacząco wpłynąć na wynik. Tym razem los uśmiechnął się do przeciwnika i Łukasz już w pierwszej walce trafił na brązowego medalistę Mistrzostw Europy i wielokrotnego Mistrza Polski- Sebastiana Wiktorzaka z klubu Skorpion Szczecin. Niestety decyzją sędziów, przegrał z nim. Zmierzył się z zawodnikiem o znacząco większym doświadczeniu i to przesądziło o zwycięstwie przeciwnika, któremu gratulujemy świetnej postawy w turnieju i zdobycia tytułu Mistrza wagi półciężkiej.
Drugi reprezentant klubu, Mariusz Niedźwiecki, w swojej walce ćwierćfinałowej, pokonał przed czasem reprezentanta klubu Olimp Szczecin. W walce półfinałowej zmierzył się Hevorhem Karakianem z Bagdasarian Boxing Club Poznań. Emocje były ogromne- walczyli zawodnicy o podobnym potencjale. Po bardzo wyrównanej walce sędziowie orzekli zwycięstwo Karakiana, który okazał się czarnym koniem Mistrzostw i wygrał cały turniej. Mariusz zdobył historyczny dla augustowskiego boksu brązowy medal Mistrzostw Polski U 23.

Historyczny dla Augustowskiego boksu medal dla chłopaka, który swoje treningi zaczynał w szkolnej salce to nagroda za wiarę w to, że talent, ciężka praca i mądry przewodnik to wszystko, co niezbędne by osiągać swoje cele. A zarówno trener jak i jego podopieczni mierzą wysoko, ich celem są najwyższe bokserskie tytuły.

Mawia się, że sukces ma wielu ojców- także możliwości SZTORMu są większe dzięki wsparciu, za które Piotr Rułkowski wraz z zawodnikami serdecznie dziękuje:
Tomaszowi Dobkowskiemu i Ryszardowi Niedźwieckiemu, za sfinansowanie kosztów podróży, noclegu i posiłków;
Burmistrzowi Miasta Augustowa Wojciechowi Walulikowi i Prezesowi spółki MPEC Giga Wojciechowi Krzywińskiemu za zakup atestowanego sprzętu sportowego, w którym mogliśmy dumnie reprezentować nasze miasto;
sparinpartnerom tym klubowym i poza klubowym, którzy pomogli nam w budowie formy, panom Piotrowi Gudelowi, Mateuszowi Gudanowskiemu, Michałowi Myszczyńskiemu, Piotrowi Wielgatowi, Maksowi Żywna, Jakubowi Kuryło;
trenerowi Piotrowi Jankowskiemu za wsparcie w końcowej fazie przygotowań;
dobremu duchowi naszemu klubu Bartoszowi Cieślukowi, który pomagał nam logistycznie i duchowo.

Drzwi klubu podczas rozmowy z trenerem zamykają się i otwierają. Jak to jest, że trenuje się tu boks- kojarzony z agresją, walką- a wszyscy emanują spokojem? Mariusz Niedźwiecki śmieje się na pytanie czy czuje w sobie agresję. Kiedy stoję na ringu- na pewno nie. Może niektórzy wzbudzają w sobie to uczucie przed walką- ale ono według mnie nie jest potrzebne. Nie znam człowieka, z którym będę walczył, nie czuję do niego negatywnych emocji. To jest sport, mamy zmierzyć się ze swoimi umiejętnościami. A strach? To też nie jest uczucie związane z boksem. Trema, stres- jak najbardziej. Strachu nie czuję bo wiem, że jest za mną trener, który przerwie walkę jeśli będzie to konieczne. Znam swoje umiejętności, wiem, co potrafię. Boks wpłynął na mój charakter, osobowość – z nim chciałbym związać swoją przyszłość, jeśli to będzie możliwe. Mariusz Niedźwiecki jest bardzo ambitny i brązowy medal zdaje się go cieszyć głównie jako kolejny krok w drodze po złoty- czego pozostaje życzyć i jemu i pozostałym podopiecznym. Augustów ma godnych reprezentantów!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot